A kortizol természetes válasz a stresszre

A stressz az egyik fő tényező, ami hozzájárul a kortizol szintjének növekedéséhez, illetve a különböző szervek kórképeinek kialakulásához. Az akut stresszreakció lehetővé teszi, hogy az emberi szervezet alkalmazkodjon a környezet változásaihoz. Az állandó stresszes állapot negatív hatással van az egészségre. A kortizol kordában tartása, valamint a stressz korai felismerése és megszüntetése segíthet elkerülni a súlyos szövődmények kialakulását különböző akut és krónikus betegségek megjelenése formájában.

Kortizol – a stresszhormon

Bizonyos helyzetekben a stressz előnyös is lehet. Például a stresszben keletkező energiakitörés segíthet megbirkózni a feladatokkal. Ennek az állapotnak a túl gyakori előfordulása azonban negatívan befolyásolja az immun-, a keringési-, az endokrin- és az idegrendszert. A krónikus stressz állapotában az emberi szervezetben magas a hormonok szintje, ami számos kóros folyamat kialakulásához vezethet. A kortizol egy glükokortikoid hormon, ami koleszterinből szintetizálódik. A mennyisége a szervezetben ciklikusan változik. Így a hormon legmagasabb szintje a vérben kora reggel mutatható ki. Este és a korai alvási fázisban viszont csökken.

A megemelkedett kortizol szint tünetei

Különböző tényezők befolyásolhatják a szervezet kortizol szintjét. A hormon emelkedése előfordulhat kortikoszteroid gyógyszerekkel való tartós kezelés és szájon át szedhető fogamzásgátlók alkalmazása esetén. Ezenkívül bizonyos nőgyógyászati betegségek is hozzájárulnak a hormon emelkedéséhez. Szintén a tényezők között szerepel az erős tartós érzelmi stressz, a túlsúly, a helytelen táplálkozás, a túlzott fizikai aktivitás, a kávé és energiaitalok gyakori fogyasztása, az alkoholfogyasztás, a dohányzás és a kábítószerfüggőség.

Vitaminok a stressz ellen

A B-vitaminok nagy jelentőséggel bírnak a stresszhormon szintjének normalizálásában. Amellett, hogy az ebbe a csoportba tartozó mikrotápanyagok fontosak az általános jó közérzet és a szervezet biokémiai egyensúlyának fenntartása szempontjából, egyesek közülük a jó érzelmi állapot biztosításában is hangsúlyos szerepet játszanak.

A C-vitamin a stressz és a szorongás megszüntetésére is képes. Antioxidáns tulajdonságai is vannak, amik csökkentik a kortizol mennyiségét a szervezetben. A stresszhelyzetek megelőzése érdekében ajánlott a mikrotápanyag napi adagját reggel, a munkanap kezdete előtt bevenni.

Stresszhelyzet esetén tehát a kortizol szintje megemelkedik. Ha azonban a kritikus tényező megszűnik, mennyisége visszatér a normális értékekre.

Magas vastartalmú ételek a vérszegénység megelőzésére

Az egészségi állapotunk közvetlenül függ a magas vastartalmú ételek fogyasztásától, illetve a vitaminok és mikrotápanyagok egyensúlyától a szervezetben. A vas hiánya negatívan befolyásolja szinte valamennyi szerv és rendszer működését. Honnan szerezhetünk be vasat a hiány pótlására? Erre a kérdésre a magas vastartalmú ételek szolgáltatják a választ.

A vas olyan ásványi anyag, aminek a jelentőségét az emberi szervezetben nem lehet túlbecsülni, mivel a hemoglobin a fő alkotórésze. A hemoglobinszint az egyik legfontosabb mutató, és szinte minden testrendszer állapotáért felelős. A fő feladata a szervek és szövetek oxigénnel való ellátása. A vas a szervezet méregtelenítési folyamatában részt vevő enzimek része is. Szükséges továbbá az endokrin rendszer normális működéséhez, a DNS-szintézishez, továbbá az izom- és csontrendszer egészségéhez.

A vas tárolásáért a szervezetben a ferritin nevű fehérje felelős. A ferritinben a vas nem mérgező és hozzáférhető állapotban van. Az alacsony ferritinszint jóval a fő tünetek megjelenése előtt jelezheti a vashiányos állapotot, és lehetővé teszi a vérszegénység időben történő diagnosztizálását. Felnőtt férfiaknál a ferritin normál szintje 20 és 300 ng/ml között mozog, felnőtt nőknél pedig 20 és 120 ng/ml között.

Magas vastartalmú ételek a kiegyensúlyozott táplálkozásért

A vasveszteség pótlásához szükséges Fe mintegy 10%-át az élelmiszerek biztosítják. Az élelmiszerek kétféle Fe-típust tartalmaznak: hem és nem hem vast. A hem vas a legkönnyebben asszimilálható. Forrásai az állati eredetű termékek. A nem hem vas a növényi élelmiszerekben található, és rosszabbul szívódik fel. Ahhoz, hogy felszívódjon, C- és B12-vitamint kell biztosítani. Magas vastartalmú ételek a kagylók, a vörös hús, a spenót, a hüvelyesek, a tökmag, a quinoa, a brokkoli, a tofu és az étcsokoládé.

Azonban a magas vastartalmú ételeket tartalmazó étrend megtervezésekor fontos figyelembe venni a különböző élelmiszerek kompatibilitását is, mivel nem mindegyik van barátságban a vassal. A zabpehely vagy zabkása tejjel reggelire való fogyasztása kevéssé hasznos, mivel a kalcium jelenléte egyszerűen nem teszi lehetővé a vas felszívódását.

Az egymást erősítő és kiegészítő magas vastartalmú ételek legjobb kombinációi a következők: húsételek és saláták, tenger gyümölcsei és leveles zöldségek, teljes kiőrlésű gabonafélék és zöldségek, diófélék és bogyós gyümölcsök. Ami az italokat illeti, a friss bogyós gyümölcsökből vagy aszalt gyümölcsökből készült gyümölcsitalokat és kompótokat részesítsük előnyben.